SREDNJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE

Izobraževalni program: MIZAR (ds)

IZPITNI KATALOG

1. IME PREDMETA

PRAKTIČNO IZOBRAŽEVANJE PRI DELODAJALCU

2. UVOD

Znanja ki so opredeljena v tem katalogu so razdeljena v dve osnovni skupini: izdelki primerni za vmesni preskus znanja ob zaključku drugega leta vajeniške dobe in izdelki primerni za zaključni izpit. Navedeni izdelki naj služijo izpitni komisiji kot vodilo o primernosti in tehnoloških zahtevah posamezne vrste izdelka. Zato je možno za preskus ali izpit uporabiti izdelavo kakršnega koli drugega primerljivega izdelka. Za pravilno razumevanje tehnoloških zahtev je potrebno upoštevati doseženo stopnjo znanja vajenca, zato naj:

1.   Izpitna komisija presodi primernost posamezne naloge - izdelka za vmesni in zaključni izpit.

2.   Naloga naj bo prilagojena tehnološkim možnostim obratovalnice.

3.   Pri vmesnem preizkusu so praviloma naloge bolj enostavne. V drugem letniku so praviloma izdelki enostavnejših izvedb

4.   Čas izdelave naloge naj bo od dva do pet , v izjemnih primerih do osem delovnih dni.

5.   Nedopustno je za preskus uporabiti serijski izdelek obratovalnice.

6.   Izdelek naj ne bi bil popolna kopija obstoječih izdelkov (razen v primeru lestev in oken).

7.   Izdelek ne more biti del tekočega proizvodnega naloga obratovalnice.

Vsi izdelki navedeni v tem katalogu so informativno opisani, navedeni tehnološki standardi naj bi se v večini upoštevali. Prav tako je priporočljiva čim večja uporaba klasičnih tehnik, uporabe in izbire materialov ter vezi. Popolnoma nedopustna je uporaba kakršnih koli serijskih dodatkov pohištva (na primer predali, plošče ali vrata).Izdelki zaključnega izpita naj bodo sestavljeni iz najmanj osmih sestavnih delov. Kjer je le mogoče, naj se elementi površinsko obdelajo v klasični lakirnici (ali podobnem namenskem prostoru). Uporaba CNC tehnologije je primerna samo pri zaključnem izpitu, vendar tudi takrat kot programsko avtorski izdelek.

Kandidat Vajenec naj vse delovne operacije pri preizkusu izvede samostojno. V principu naj vse osnovne delovne operacije pri preskusu vajenec izvede sam.

Vsi izdelki navedeni v tem katalogu so informativno opisani.

Temeljna in strokovna poklicna znanja so po vsebinskih in časovnih sklopih razporejena v katalogu praktičnih znanj in spretnosti (priloga). Odstopanje od vsebinske in časovne razporeditve znotraj temeljnega in strokovnega poklicnega znanja je dopustno in omogoča načrtovanje izvajanja praktičnega izobraževanja v delovnem procesu v skladu z možnostmi in potrebami delovnega procesa.

2.1. POSEBNI CILJI PRAKTIČNEGA PODROČJA

2.2.   PODROČJE PREVERJANJAPRI VMESNEM PREIZKUSU

Vsebina vmesnega preizkusa je določena z izpitnim katalogom znanj in spretnosti (glejte prilogo) ter obsega poleg praktičnih znanj in veščin pridobljenih v delovnem procesu, tudi strokovno teoretična in praktična znanja v skladu s predmetnimi katalogi znanj, v kolikor so pomembna za poklic.

2.3.   SEZNAM IZDELKOV OZ. STORITEV ZA VMESNI PREIZKUS

IZDELEK oz. STORITEV

OPIS IN DIMENZIJE

TEHNOLOŠKE ZAHTEVE

Polica za telefon s predalom

Telefonska polica okvirnih dimenzij 600×300×200 s predalom izdelanim iz masivnega lesa, uporabna in estetska.

Uporabljen material je masivni les iglavcev ali listavcev, lahko tudi iveral, predal je izdelan na klasičen način, vodila so lesena, v masivni izvedbi je površinsko obdelana z enostavnimi laki.

Omarica za kruh

Omarica za spravilo kruha, uporabne velikosti z rolojem in nosilcem za začimbe

Izdelana je iz masivnega lesa, rolo je gibljiv in voden v utoru, nastavek za začimbe je pravilno dimenzioniran

Sklednik

Etnološki posnetek ali samostojna konstrukcija, okvirnih dimenzij do 1000×600×200

Sklednik je izdelan iz masivnega lesa, vezan s klasičnimi vezmi tudi v primeru lastne konstrukcije, površinsko obdelan v bio izvedbi, lahko z okrasom.

Kovček za pribor ali orodje

Osnovnih dimenzij 600×300×300, s pregradami in pokrovom, uporaben za šivalni pribor ali domače orodje

Material je lahko masivni les ali vezana plošča, sestavljen najmanj iz treh med seboj prilegajočih sestavov, s pregradami ali z vstavljenimi predalčki, z ročajem in primerno dimenzioniran za domače orodje ali za šivalni pribor

Kuhinjski stol z naslonjalom

Standardne velikosti 810×430×400, z sedeŽem iz masivnih letev ali ergonomsko oblikovano ploščo

Material je masivni les iglavcev ali listavcev, standardnih dimenzij, lahko etnološki posnetek, vezava je čepna, lahko tudi moznična, vendar ne s kovinskimi elementi. Površinsko je stol obdelan s primernimi laki, lahko lužen ali barvan.

Petstopenjska škarjasta lestev

Pleskarska lestev s petimi stopnjami, standardne višine, s škarjastim okovjem

Lestev je izdelana iz kvalitetnega lesa, posamezne stopnje so poševno vdelane v pokončnike in zagozdene. Okovje je privito s stolnimi vijaki Lestev je površinsko zaščitena z lazurnim premazom.

Vrtna miza

Miza je sestavljiva, osnovnih dimenzij 1000×1000×750, noge so škarjaste, vezane z lesenimi vezmi.

Vrtna miza je izdelana iz masivnega mehkega lesa, plošča je sestavljena iz letvic, lepilo je vodoodporno, miza je površinsko zaščitena z sistemskimi premazi za zunanjo zaščito.

Enojno okno z enostavnim zapiranjem

Elementi okna so standardnih debelin, okno je velikosti do 1000×1000, z enostavnim odpiranjem.

Profil okenskih elementov je standardnih dimenzij, material je poljubno izbran, glede na kasnejši namen, okovje je osnovno (cilindrična »anuba« nasadila, polloliva za zapiranje)

Predsobna stena z omarico

Predsobna stena iz iverala, z omarico za odlaganje in obešalnimi kljukami, dimenzij 1800×800×18 in omarica 500×500×300

Stena in omarica sta izdelani iz iverala, obrobljenega z ustrezno folijo, omarica ima vrata z odpiranjem z odmičnimi sponami, obešalne kljuke so montirane v pravilni razdalji in s primernimi vijaki.

Servirna mizica

Mobilna servirna mizica, dimenzij 700×500×750, s polico in na pohištvenih kolesih

Izdelana je iz kombinacije masivnega lesa in iverala, lahko pa tudi iz mediapana in primerno barvana, konstrukcijsko odgovarja zahtevam izdelka in je finalno obdelana.


2.4.   PODROČJA PREVERJANJA PRI PRAKTIČNEM DELU ZAKLJUČNEGA IZPITA

Praktični del zaključnega izpita obsega praktična znanja in spretnosti pridobljenih v delovnem procesu, kot tudi strokovno teoretična in praktična znanja v skladu katalogom praktičnih znanj in spretnosti ter predmetnimi katalogi znanj, v kolikor so pomembna za poklicno izobraževanje.

2.5.   NAČINI PREVERJANJA IN OCENJEVANJA

Pri praktičnem delu zaključnega izpita se preverjajo in ocenjujejo praktična znanja in spretnosti z izpitnimi deli in delovnimi preizkusi (izdelek, storitev). Pri tem upoštevamo splošna določila, ki so opredeljena v uvodu zbirke izpitnih katalogov.

Izpitni odbor za praktični del zaključnega izpita lahko določi, da imajo posamezni deli izpita oziroma vsebine (ključne vsebine) pomembne za opravljanje poklica in varnost obratovanja oziroma uporabe motornega vozila:

večjo težo (ponder) pri določanju končne ocene praktičnega dela zaključnega izpita,

  • oziroma, da zaradi pomanjkljivega obvladanja ključne vsebine ne more opraviti praktičnega dela zaključnega izpita

    Izpitni odbor mora kandidate pred začetkom izpita opozoriti na dele oziroma vsebine izpita, ki predstavljajo poseben pogoj za uspešno opravljen izpit.

    Izpitni odbor mora kandidate pred začetkom izpita opozoriti na dele oziroma vsebine izpita, ki predstavljajo poseben pogoj za uspešno opravljen izpit.

    Izpitni odbor pripravi kriterije za ocenjevanje tako, da za posamezne naloge upošteva naslednja razmerja:

    PODROČJE OCENJEVANJA

    DELEŽI cca
    s tehničnim poročilom

    DELEŽ cca
    brez tehničnega poročila

    1.  strokovnost

    40 %

    60 %

    2.  priprava in izvedba naloge

    20 %

    20 %

    3.  ustni zagovor

    20 %

    20 %

    4.  tehnično poročilo (1 naloga)

    20 %

    0

    SKUPAJ

    100 %

    100 %


    Ocenjevanje naj upošteva, da je delež vseh izpitnih del __% in vseh delovnih preizkusov __% v skupni oceni praktičnega dela zaključnega izpita. Praktični del zaključnega izpita je opravljen, če kandidat doseže vsaj zadostno oceno.

    2.6.   SEZNAM IZDELKOV OZ. STORITEV ZA PRAKTIČNI DEL ZAKLJUČNEGA IZPITA

    K izpitnemu katalogu praktičnih znanj in spretnosti spada tudi SEZNAM IZDELKOV oz. STORITEV (oz. znanja in spretnosti, ki jih je potrebno posredovati glede na cilje izobraževanja), ki natančneje opredeljuje vsebine ter posamezna področja, ki jih je potrebno upoštevati pri praktičnem izobraževanju v delovnem procesu in opredelitvi praktičnega dela zaključnega izpita torej pripravi posameznih izpitnih nalog ter delovnih preizkusov.

    IZDELEK oz. STORITEV

    OPIS IN DIMENZIJE

    TEHNOLOŠKE ZAHTEVE

    Zibelka

    Uporabno-okrasni izdelek, osnovnih dimenzij 900×400×450, okrašen, etnološki posnetek

    Zibelka mora biti kompletno izdelana iz neoporečnih materialov, vezava je izključno z klasičnimi vezmi in lepilom. Površinsko je obdelana z voski ali podobno bio obdelavo. Okras je lahko vžgan ali poslikan.

    Otroška postelja

    Posteljica z visokimi stranicami in nastavkom za baldahin, dimenzij 1400×600×700, stranice so montažne ali dvižne.

    Material za izdelavo je masivni les iglavcev ali listavcev, konstrukcija in sestav elementov je klasična, izogiba se uporabi kovinskih spojnih elementov. Površinska obdelava je primerna zahtevam izdelka

    Enojna postelja

    Postelja standardne izvedbe iz masivnega lesa ali furnirana, za vzmetnico velikosti 2000×900, lahko s predalom ali brez.

    Dimenzijsko je postelja usklajena z normativi in standardi ležišč, tako po velikosti kot tudi v izvedbi in dimenzijah posameznih vezi. Lahko je izdelana iz masivnih materialov ali tvoriv, površinsko kvalitetno obdelana, z klasično izvedbo dna in/ali z izvlečnim predalom.

    Gugalnik

    Gugalni stol z visokim naslanjalom in oporami za roke, velikosti po želji, vendar ne manj kot 900×500×450(850)

    Izdelan je iz masivnega trdega lesa, sede`na ploskev je lahko masivna ali izdelana iz letvic, lahko tudi struženih. Gugalnik mora biti uporaben in varen, površinsko kvalitetno obdelan, lahko tudi barvan ali lužen.

    Kmečka skrinja

    Skrinja je etnološki posnetek, klasične izvedbe, z intarzijo ali poslikavo, dimenzij 1200×600×600, s ključavnico in kovanim okovjem.

    Skrinja naj bo izdelana v klasični tehniki z rogljično vezjo, z vstavljeno intarzijo ali primerno poslikavo. Okovje je kovano in funkcionalno uporabno. Površinska obdelava je poljubna, vendar je zaželeno v klasični tehniki.

    Pisalna miza

    Enostavna pisalna miza s predali in stransko omarico, v furnirani izvedbi dimenzij 1500×700×750

    Elementi mize so dimenzionirani v skladu s standardi. Predali so klasično izdelani z rogljičnimi vezmi. Vodila predalov so lahko mehanska ali lesena. Stranska omarica je lahko zasnovana kot premični predalnik. Površinsko je pisalna miza obdelana z kvalitetnimi laki primernimi zahtevam površine.

    Računalniška miza s predali

    Namensko oblikovana delovna miza za računalnik, poljubnih dimenzij, vendar ne več kot 1800×800×750, z vgrajenimi predali in izvlečno polico

    Računalniška miza je prilagojena dimenzijam posameznih delov računalnika in je ergonomsko domišljena. Posamezni izrezi in izvrtine so kvalitetno finalizirani in na pravilnih lokacijah. Površinsko je miza obdelana z kvalitetnimi odpornimi laki.

    Pisarniška omara z rolojem

    Omara je izdelana kot večnamenski element, kot pisalna miza in za shranjevanje dokumentov ter pisarniškega materiala. Dimenzije so lahko prilagojene, vendar naj ne bodo večje kot 1800×700×1100.

    Sestavni deli omare so kombinirani z furniranimi elementi in elementi masivnega lesa. Rolo za zapiranje je lepljen z blagom, predali so klasično vezani. Dimenzijsko naj elementi odgovarjajo pisarniškim standardom. Površinska obdelava je primerna izdelku.

    Klubska miza z intarzijo

    Klubska miza namenjena kot del opreme dnevne sobe, z ploščo oplemeniteno z intarzijo in polico za odlaganje, velikosti 1300×600×450

    Material za izdelavo je lahko masivni les kombiniran z elementi furnirane iverne plošče, plošča z intarzijo je lahko v masivni ali furnirani izvedbi pokrita s steklom ali brez. Površinsko je lahko obdelana s katerokoli primerno obdelavo, lužena ali voskana.

    Omara za akustične aparate

    Izdelek je namenjen postavitvi akustičnih aparatov (HI-FI komponent) in kot del sobne opreme dimenzij 600×500×1000 s steklenimi vrati in predalom

    Omara je lahko v furnirani ali barvani izvedbi, material je lahko kombiniran z masivnim lesom ali mediapan ploščo. Predal mora biti klasične izvedbe, ličnica je privita. Steklena vrata so lahko vpeta s poljubno obliko okovja. Dimenzijsko mora biti izdelek usklajen namenu.

    Predsobna omara

    Omara je namenjena shranjevanju čevljev, lahko je kombinirana z obešalno steno, dimenzije so prilagojene namenu, vendar naj ne presežejo 1000×1800×400

    Predsobna omara je lahko izdelana kot omara za čevlje, obleke ali večnamensko. Pogoj je dimenzijska uporabnost in primeren izgled. Lahko vsebuje predale ali nagibne police. Kombinirana je lahko z obešalno steno in ogledalom. Material je lahko iveral, mediapan, masivni les ali furnirana iverica. Površinska obdelava mora biti v skladu z vrsto materiala.

    Sobna omara

    Omara je del opreme spalnice ali dnevne sobe, osnovnih okvirnih dimenzij 1000×600(400)×2000, namenjena za shranjevanje obleke ali perila.

    Izdelek je narejen iz furnirane iverice ali masivnega lesa, lahko tudi v kombinaciji. Vrata so vpeta z odmičnimi sponami ali drsna, v omaro je lahko vgrajen predal na lesenih ali kovinskih vodilih. Površinsko je obdelana z kvalitetnimi premazi primernimi za bivalno okolje.

    Kopalniška omara s predali

    Omara je del opreme kopalnice, prilagojena pogojem, z vrati, lahko z ogledalom in predali, dimenzijsko ustrezna, vendar ne večja kot 1000×1000×300 in ne manjša kot 500×500×400

    Materiali uporabljeni za izdelavo morajo biti prilagojeni namenu uporabe, vendar morajo temeljiti na leseni osnovi. Lahko se kombinirajo s standardnimi vgrajenimi elementi (košare, obešala), okovje mora biti primerno okolju, prav tako površinska zaščita.

    Predalnik za jedilnico

    Predalnik z dvema manjšima in tri do štiri večjimi predali je namenjen shranjevanju jedilnega pribora, prtičkov, prtov in druge opreme v jedilnici. Lahko je v moderni izvedbi ali pa etnološki posnetek predalnika iz začetka stoletja. Osnovne dimenzije so 1000×1000×400

    Izdelan je lahko v furnirani ali masivni izvedbi, vendar v obeh primerih s predali narejenimi v klasičnem stilu. Ličnice so lahko obogatene z intarzijo, ali globinsko rezkane. Površinsko je lahko v naravni, luženi ali obarvani izvedbi. V primeru masivne izvedbe je lahko umetno staran.

    Jedilniška miza

    Miza za jedilnico v ovalni, okrogli ali oglati izvedbi, raztegljiva, furnirana ali masivna velikosti primerne za 6 oseb.

    Izdelek mora biti uporaben in estetsko primeren namenu. Lahko je kombiniran v masivni in furnirani izvedbi, v posebnih primerih tudi kombiniran z drugimi materiali, vendar ne serijske izdelave (na primer kovinske noge). Finalna obdelava mora biti primerna jedilniškemu pohištvu.

    Okno s podbojem

    Enojno okno s podbojem iz masivnega lesa. Velikost je standardna do 1400×1200

    Okno je vrtljivo-nagibne izvedbe, standardnega profila, z enoročnim odpiranjem, predvideno za termopan zasteklitev, površinsko obdelano in pripravljeno za vgradnjo.

    Sobna vrata s podbojem

    Furnirana sobna vrata s podbojem in krilom, standardne velikosti do 2000×900

    Podboj je lahko v masivni ali furnirani izvedbi, krilo je z polnilnim satovjem ali masivnimi polnili. Površinsko so vrata finalno obdelana in pripravljena za suhomontažno vgradnjo

    Vhodna vrata s podbojem

    Hišna vhodna vrata standardnih dimenzij z stransko svetlobo ali brez dimenzij od 2100×1100 do 2100×1500

    Vhodna vrata so debeline 68 mm, z dvojno brazdo in varnostno ključavnico. Material je masivni mehki ali trdi les. Uporabljeni materiali in površinska obdelava odgovarjajo zahtevam zunanjega izdelka. Vrata so pripravljena za vgradnjo.