SREDNJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE

Izobraževalni program: ZLATAR (ds)

IZPITNI KATALOG

1. NAZIV IZPITNE ENOTE

PRAKTIČNI DEL ZAKLJUČNEGA IZPITA

2. IZPITNI CILJI

Na izpitu ocenjujemo:

  • stopnjo praktične usposobljenosti na poklicnem področju,

  • povezanost strokovnoteoretičnih in praktičnih znanj,

  • ustrezen pristop in izbiro tehnoloških postopkov pri opravljanju nalog,

  • uporabo ustreznih merilnih in kontrolnih postopkov,

  • upoštevanje predpisov s področja varstva pri delu in varstva okolja,

  • racionalno rabo energije, materiala in časa.

    3. PRIPOROČILA ZA UPORABO

    Izpitno nalogo je možno izbirati iz predlaganega seznama oziroma iz razširjenega nabora na podobnem nivoju zahtevnosti. Navedene izpitne naloge služijo izpitnemu odboru kot vodilo o primernosti in tehnoloških zahtevah posameznega izdelka/storitve, zato je možno za vmesni preizkus ali zaključni izpit uporabiti izdelavo drugega primerljivega izdelka/storitve. Vse izpitne naloge navedene v katalogu so opisane informativno.

    Izpitne naloge (izpitna dela, delovne preizkuse) določi izpitni odbor. Priporočamo, da izpitni odbor izda sklep kandidatu o vrstah in številu izpitnih nalog, eventualni pripravi polizdelkov (dovoljenih predpriprav) po predloženi dokumentaciji in drugih pogojih. Brez pisnega sklepa sme kandidat uporabiti le pripomočke dovoljene s tem katalogom.

    Priporočljiva je čim večja uporaba klasičnih ročnih tehnik izdelave nakita. Nedopustna je uporaba kakršnih koli serijskih polizdelkov ali dodatkov. Izdelki zaključnega izpita naj bodo sestavljeni iz najmanj štirih sestavnih delov. Kjer je le mogoče, naj se izdelki površinsko obdelajo (polirajo, peskajo). Praviloma naj kandidat vse osnovne delovne operacije izvede sam.

    Zagovor je vezan predvsem na izdelek/storitev, pri tem preverimo celovitost funkcionalnih znanj, spretnosti, sposobnosti, poznavanje tehnologije dela in delovnih sredstev ter prepisov in ukrepov varstva pri delu.

    Kandidat mora izpitni komisiji predložiti dnevnike praktičnega dela vseh let izobraževanja.

    Ocenjevanje temelji na doseženi povezanosti kandidatovih psihofizičnih, motoričnih in intelektualnih sposobnosti, kulture dela in delovnih izkušenj.

    Znanja ki so opredeljena v tem katalogu so razdeljena v dve osnovni skupini: izpitne naloge primerne za vmesni preskus ter za praktični del zaključnega izpita.

    4. ZNANJA, KI SE PREVERJAJO NA VMESNEM PREIZKUSU

    Pri vmesnem preizkusu lahko preverjamo praktična znanja in spretnosti pridobljenih v procesu praktičnega izobraževanja z/s:

  • enim (1) individualnim izpitnim delom, če se preizkus izvaja v obratovalnici oziroma

  • enim (1) enotnim izpitnima deloma, če se preizkus izvaja v izpitnem centru,

  • in/ali dvema (2) delovnima preizkusoma.

    Kandidat pripravi polizdelke (izvede dovoljene predpriprave) po predloženi dokumentaciji pred preizkusom v skladu s sklepom izpitnega odbora. Na vmesnem preizkusu opravi finalizacijo izpitnega dela.

    4.1. TRAJANJE VMESNEGA PREIZKUSA

    Vmesni preizkus traja do 7 ur ter zajema izdelavo izpitnih nalog, tehnične dokumentacije in ustni zagovor. Za izpitno delo do 5 ur, za delovne preizkuse do 2 uri. Ustni zagovor traja največ 20 minut.

    4.2.   SEZNAM IZDLKOV/STORITEV PRIMERNIH ZA VMESNI PREIZKUS

    Izdelek

    Opis in dimenzije

    Tehnološke zahteve

    Poročni prstan

    Poročni prstan je izdelan v velikosti obsega št. 56, širine 3mm, polokroglega preseka.

    Uporabljen material je srebro ali zlato. Prstan je ročno izdelan na klasičen način s spajkanjem. Presek prstana je polokrogel in je ročno piljen. Površina prstana je gladko brušena ali ročno polirana.

    Otroški prstan

    Otroški prstan je izdelan v velikosti obsega št .48 z obodnim okovom za kamen premera 3mm ter stranskimi lističi.

    Izdelek je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Okov je ročno izdelan in preoblikovan s pomočjo matrice. Lističi so ročno izžagani. Prstan je sestavljen s pomočjo trdega spajkanja. Površina je gladko brušena ali ročno polirana.

    Sidrna verižica

    Verižica dolžine 500mm sestavljena iz ovalnih členov kvadratnega preseka 0,80 mm.

    Verižica je lahko izdelana iz zlata ali srebra. Členi verižice so ročno naviti na jedro 1*3 mm iz kvadratne žice 0,80 mm in tudi ročno razžagani. Členi so trdo spajkani.

    Obesek

    Obesek premera 20 mm z omaričnim okovom za kamen premera 6mm in koničastim zaključnim členom.

    Material je lahko srebro ali zlato. Obesek je zmontiran iz štirih delov. Osnovnega kroga iz pločevine 0,40 mm premera 20 mm rahlo izbočenega , omaričnega okova ter dveh členov. Izdelek je v celoti ročno izdelan in gladko brušen ali poliran.

    Kravatna igla

    Igla je konusne oblike izdelana iz kombinacije dveh različnih materialov ter vstavljenim kamnom.

    Material kombinacija srebro baker ali belo in rumeno zlato. V sestavi igle je tudi varnostna zapona. Izdelek mora biti funkcionalno uporaben in kvalitetno ter estetsko izdelan.

    Ženski prstan

    Ženski prstan velikosti 52 mm z tračnim okovom za kamen velikosti 10*8 mm ter stranskima oporama.

    Prstan je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Obroč prstana je iz materiala preseka 0,90*2,5 mm v katerega je prispajkan tračni okov,ki je plastično preoblikovan. Stranske opore so izžagane iz pločevine 0,40 mm. Površina izdelka je lahko fino brušena ali polirana.

    Broška

    Osnova broške je krog premera 20mm z izvrtino 12 mm iz katere izstopajo tri paličice kvadratnega preseka.

    Broška je lahko izdelana iz srebra ali zlata. Mehanizem za zapiranje je izdelan iz tečaja in kavlja za zapiranje igle. Izdelek mora biti funkcionalno uporaben in kvalitetno ter estetsko izdelan.

    Otroška zapestnica

    Zapestnica je izdelana iz verižice ter vmes vstavljene ploščice, ki je rahlo napeta dimenzije 20*7 mm.

    Material za izdelavo je lahko srebro ali zlato. Verižica ŽU-ŽU je ročno izdelana. Ploščica v verižici je gibljiva in izžagana iz pločevine .

    Uhani

    Uhani so sestavljeni iz kroga in treh paličic, ki visijo.

    Uhani so lahko izdelani iz srebra ali zlata. Paličice morajo biti na uhanu gibljive. Za zapiranje uhanov se uporabi ročno izdelan privijalni mehanizem. Izdelek je lahko brušen ali ročno poliran.

    Ženski prstan

    Prstan je izdelan iz obroča v velikosti obsega št. 55, ter skodelice za biser premera 5 mm.

    Za izdelavo se lahko uporabi zlato ali srebro. Obroč je ročno kovan ter piljen.Skodelica za biser je plastično preoblikovana. Prstan mora biti funkcionalen ter estetsko izdelan.

    Zapestnica

    Zapestnica je sestavljena iz krogov premera 5 mm, povezanih med seboj z vmesnimi členi.

    Krogi so ročno izsekani z orodjem. Vmesni členi so naviti na jedro ter razžagani. Zapestnica je ročno pletena ter spajkana.


    5. ZNANJA, KI SE OCENJUJEJO NA ZAKLJUČNEM IZPITU

    Pri praktičnem delu zaključnega izpita lahko ocenjujemo praktična znanja in spretnosti pridobljenih v procesu praktičnega izobraževanja s/z:

  • enim (1) individualnim izpitnim delom, če se izpit izvaja v obratovalnici oziroma enim (1) enotnim izpitnim delom ter dveh (2) delovnih preizkusov, če se izpit izvaja v izpitnem centru,

  • tehnično dokumentacijo, ki obsega tehnično in tehnološko dokumentacijo ter kalkulacijo cene,

  • ustnim zagovorom.

    Kandidat pripravi polizdelke (izvede dovoljene predpriprave) po predloženi dokumentaciji pred izpitom v skladu s sklepom izpitnega odbora. Na izpitu opravi finalizacijo izpitnega dela. Tehnično poročilo izdela pod nadzorom.

    5.1. SEZNAM IZDELKOV/STORITEV ZA PRAKTIČNI DEL ZAKLJUČNEGA IZPITA

    S seznamom izdelkov/storitev so opredeljena znanja in spretnosti, ki jih kandidat mora obvladati glede na cilje izobraževanja.

    Izdelek

    Opis in dimenzije

    Tehnološke zahteve

    Broška

    Broška je zavita v ovalno obliko, v sredini je skodelica za vstavitev bisera premera 6 mm.

    Broška je lahko izdelana iz srebra ali zlata. Plašč broške je izžagan iz pločevine. Sestavljen je iz dveh delov ter ročno ukrivljen s kleščami. Skodelica za biser mora biti pravilno dimenzionirana. Igla za zapiranje teče v tečajih in se mora pravilno zapenjati. Izdelek je lahko gladko brušen ali poliran.

    Broška

    Broška je zavita v S obliko. Po sredini tečejo tri paličice, med katere so vstavljeni trije okovi za kamne dimenzij 1,5, 2 in 2,5 mm.

    Izdelek je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Plašč broške je izžagan iz pločevine in ročno ukrivljen. Okovi so izdelani iz šivne cevi in morajo biti pravilno dimenzionirani. Izdelek  mora biti funkcionalno uoraben in kvalitetno ter estetsko izdelan.

    Ženski prstan

    Prstan je izdelan v velikosti obsega št. 55. Prstan je sestavljen iz obroča in glave prstana. Glava je sestavljena iz podgradnje in nadgradnje. Okov je obodni za kamen 12*10 mm. Srednji rob je sestavljen iz venčka obročkov. Prstan je povezan z prstanovimi rameni.

    Izdelek je lahko izdelan iz zlata ali srebra. Okov je plastično preoblikovan in  mora biti pravilno dimenzioniran.Srednji rob je sestavljen iz okroglih členkov, ki so ročno naviti in razžagani. Prstan je v celoti zmontiran s spajkanjem. Prstanova ramena so izžagana iz pločevine. Izdelek je lahko gladko brušen ali poliran.

    Ženski prstan

    Prstan je izdelan v velikosti obsega št. 56. Prstan je sestavljen iz obroča, ki je po sredini razmaknjen in glave prstana. Glavo in obroč  povezujejo prstanova ramena. Srednji rob je izdelan iz različnih ornamentov. V glavi prstana sta dva kamna 1,5 in kamen 2,5 mm.

    Izdelek je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Srednji rob je sestavljen iz ornamentov , ki so ročno krivljeni. Izvrtine za kamne morajo biti pravilno dimenzionirane. Izdelek mora biti kvalitetno ter estetsko izdelan.

    Ženski prstan

    Prstan je v velikosti obsega št 54. Obroč prstana je spodaj širši kot zgoraj. Glava prstana je okrogla, v sredini glave so kavlji, ki držijo kamen premera 4 mm, okoli pa izvrtine za 10 kamnov premera 2 mm.

    Prstan je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Obroč prstana je ročno kovan in piljen. Izvrtine za kamne morajo biti pravilno dimenzionirane, prstan pa mora biti simetrično izdelan. Izdelek je lahko gladko brušen ali poliran.

    Otroški prstan

    Obroč je spodaj širši kot zgoraj. Glava prstana je sestavljena iz dveh delov. Na eni strani je biser premera 3 mm, na drugi pa okov za koničasto ovalen kamen. Velikost prstana je št. 51.

    Prstan je lahko srebrn ali zlat. Obroč prstana mora biti okrogel in je konusno piljen. Velikost okova mora biti primerna kamnu. Izdelek mora biti funkcionalno uporaben in kvalitetno ter estetsko izdelan.

    Medaljon

    Medaljon je okrogel premera 19 mm, ter rahlo izbočen z koničastim končnim členom.

    Izdelek je lahko izdelan iz zlata ali srebra. Medaljon je v celoti ročno izdelan. Zapiranje medaljona je izdelano iz šivnih cevi, po principu tečaja. Izdelek mora biti funkcionalno uporaben in kvalitetno ter estetsko izdelan. Površinska obdelava je lahko gladko brušena ali polirana.

    Obesek

    Obesek je izdelan iz petih delov. Levi del je ukrivljen v obliki polkroga, v sredino je vstavljen omarični okov za kamen premera 6 mm, po desni strani pa tečejo v loku tri žice na koncu katerih so trije Chaton okovi za kamne premera 1,5 mm.

    Obesek je lahko izdelan iz zlata ali srebra. Pločevina in žica sta ročno krivljeni. Krivine se ne smejo lomiti. Chaton okovi so izdelani iz okrogle cevi. Izdelek mora biti gladko brušen ali poliran.

    Obesek

    Obesek je sestavljen iz levega in desnega dela, ki sta simetrična in rahlo ukrivljena. V sredini je predrti okov za ovalni kamen 10*7 mm.

    Obesek je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Šablone so izžagane iz pločevine in krivljene z kleščami. Predrti okov mora biti pravilno dimenzioniran. Leva in desna stran izdelka morata biti simetrični. Na vrhu izdelka sta člena, ki morata odgovarjati velikosti izdelka.

    Obesek

    Okoli okova za ovalni kamen 10*7 mm,je ovit plašč, ki je sestavljen iz dveh med seboj povezanih delov.

    Izdelek je lahko izdelan iz srebra ali zlata. Omarični okov je izdelan iz dveh delov in mora odgovarjati velikosti kamna. Gornji del oboda je izdelan iz pločevine, spodnji pa iz žice. Povezana sta z vmesnimi prečkami. Izdelek mora biti gladko poliran.

    Moška zapestnica

    Zapestnica je sestavljena iz masivne oklepne verižice z vstavljeno ploščico dimenzije 8x45mm, ki je sestavljena iz dveh med seboj povezanih delov.

    Zapestnica je lahko izdelana iz zlata ali srebra. Členi zapestnice so masivni in v celoti ročno izdelani. Med seboj so trdo spajkani in gibljivi. Ploščica je izžagana iz pločevine in je sestavljena iz dveh delov, ki sta med seboj povezana. Zapestnica je povezana z omaričnim zapiralom.

    Ženska zapestnica

    Zapestnica je masivna, ovalne oblike, z zgoraj vstavljenim okovom in kombinirana z ploščico drugega barvnega odtenka.

    Zapestnica je kombinirana iz belega in rumenega zlata. Izdelana je na ovalnem jedru, v gornji del pa ima prispajkan okov iz šivne cevi, ki mora odgovarjati  velikosti kamna. Izdelek je lahko gladko brušen ali poliran.

    Ovratnica

    Ovratnica je izdelana iz verižice in vmesnega dela, ki je gibljiv. Vmesni del je sestavljen iz dveh rahlo zaukrivljenih žic med katere je vstavljen predrti okov za ovalni kamen.

    Ovratnica je lahko izdelana iz zlata ali srebra. Verižica je izdelana ročno iz kvadratnih paličic, ki so med seboj povezane s členki. Ovratnica mora biti kvalitetno izdelana.

    Ovratnica

    Ovratnica je izdelana iz šestih lističev, ki so med seboj povezani z okovom za kamen premera 10 mm.Verižica je sestavljena iz  okroglih paličic, ki so med seboj gibljivo povezane.

    Uporabimo lahko srebro ali zlato. Ovratnica je v celoti ročno izdelana. Lističi so izdelani iz pločevine in rahlo zaviti. Ovratnica mora biti funkcionalno uporabna, kvalitetno in estetsko izdelana.

    Uhan

    Uhan je sestavljen iz treh zavitih delov z v sredino vstavljenim biserom premera 3 mm in ušesnim mehanizmom.

    Izdelek je lahko izdelan iz zlata ali srebra. Ušesni mehanizem je izdelan klasično na navoj. Uhan mora biti spoliran.

    Moški prstan

    Moški prstan je izdelan iz obroča, ki je spodaj ožji. Velikost prstana je po obsegu št. 63. Na vrhu je vgrajena ploščica z fazetami.

    Prstan je lahko izdelan iz zlata ali srebra. Obroč je izdelan iz plašča v katerega so s strani prispajkane stranske plošče. Fazete na plošči so ročno piljene. Izdelek mora biti gladko brušen ali poliran.


    6. TRAJANJE IZPITA

    Praktični del zaključnega izpita traja do 23 ur ter zajema izdelavo izpitnih nalog, tehnične dokumentacije in ustni zagovor. Za izpitna dela do 19 ur, za delovne preizkuse do 4 ure. Ustni zagovor traja največ 20 minut.

    7. OCENJEVANJE ZNANJA IN SPRETNOSTI

    Izpitni odbor pripravi kriterije za ocenjevanje tako, da za posamezne naloge upošteva naslednja razmerja:

    PODROČJE OCENJEVANJA

    DELEŽI cca
    enota z dokumentacijo

    DELEŽ cca
    enota brez dokumentacije

    1. priprava in izvedba naloge

    20 %

    20 %

    2. strokovnost (kakovost)

    40 %

    50 %

    3. dokumentacija (pri 1 nalogi)

    20 %

    0

    4. ustni zagovor

    20 %

    30 %

    SKUPAJ

    100 %

    100 %


    7.1. DOLOČANJE SKUPNE OCENE

    Pri določanju skupne ocene praktičnega dela zaključnega izpita upoštevamo, da je delež:

  • vseh izpitnih del 80 % in

  • vseh delovnih preizkusov 20 %.

    Pri dogovoru o točkovnem vrednotenju izpitnih nalog se mora skupna točkovna vrednost pretvoriti v predpisano ocenjevalno lestvico, ki je petstopenjska in obsega ocene od odlično (5) do nezadostno (1).

    Priporočilo za pretvorbo števila točk v oceno:

    odlično (5)

    100 do 92 točk

     

    dosežek, ki nadpovprečno zadovoljuje postavljene zahteve,

    prav dobro (4)

    od 91 do 81 točk,

     

    dosežek, ki v celoti zadovoljuje postavljene zahteve,

    dobro (3)

    od 80 do 67 točk,

     

    dosežek, ki v splošnem zadovoljuje postavljene zahteve,

    zadostno (2)

    od 66 do 50 točk,

     

    dosežek, ki kaže na pomanjkljivosti, vendar še zadovoljuje postavljene zahteve,

    nezadostno (1)

    49 ali manj točk,

     

    dosežek, ki ne zadovoljuje postavljenih zahtev in kaže na pomanjkljivo temeljno znanje.


    Kandidat je ocenjen z oceno odlično.

    Izdelek/storitev je izdelan v predpisanem času, kandidat ga je izdelal brez pomoči nadzornika. Dosledno so bili upoštevani varnostni predpisi. Delovne postopke je izvajal pravilno in v ustreznem zaporedju. Kvaliteta obdelanih površin je v okviru zahtevanih. Kandidat razume zastavljena vprašanja in naloge pri zagovoru izdelka. Odgovarja samostojno brez dodatnih vprašanj in razlag. Kompleksno obvlada učno snov, spretno povezuje vzroke in posledice. Pri odgovarjanju je natančen in sistematičen.

    Kandidat je ocenjen z nezadostno oceno.

    Izdelek/storitev ni izdelan v predpisanem času. Delovni postopki niso izvedeni pravilno in v neustreznem zaporedju. Pri delu ni samostojen in stalno potrebuje nadzornikovo pomoč za reševanje enostavnih problemov. Prileganje sestavnih delov, kotnost in kakovost so slabi.

    8. DOVOLJENI PRIPOMOČKI

    Pri praktičnem delu zaključnega izpita so dovoljeni naslednji pripomočki:

  • stroji, orodja, naprave in pripomočki skladno z izpitnim gradivom,

  • priročniki, učbeniki, zbirke formul,

  • risalni pribor, tehnični kalkulator.

    9. LITERATURA IN DRUGI VIRI

    Za kandidate je priporočena literatura in drugi viri objavljena v vsakoletnem Katalogu učbenikov za poklicne in strokovne šole za posamezno šolsko leto, ki ga izdaja Center RS za poklicno izobraževanje oziroma Zavod RS za šolstvo.